12/02-3/16 Wrestlers Win Pleasant Hill Tournament
<complete season scores>


 

1) Chillicothe 641.5 2) Kirksville 595.5
3) Pleasant Hill 519.5 4) Prairie View, KS 500.5
5) Clinton 474.0 6) Shawnee Mission NW,KS 450.5
7) Nevada 407.5 8) St James 402.5
9) Sullivan 380.0 10) Boonville 365.0
11) Eldon 357.0 12) Adrian 334.5
13) Owensville 262.0 14) Grandview 250.0
15) Prairie View, KS JV 245.0 16) Grandview JV 100.0
17) Clinton JV 39.0 18) St James JV 34.0
19) Pleasant Hill JV 23.0 -- --

    

106lbs

Elijah Reynolds (5-3) - 4th place

Rd 1

Beat Brock Marquart of Nevada by Ultimate Tie Breaker

Rd 2

Beat Dakota Lowe of Grandview by Fall in 2:55

Rd 3

Received a bye

Rd 4

Received a bye

Rd 5

Lost to Austin Kline of Clinton by fall in 2:40

Quarter

Beat Gabe Arreguin of Shawnee Mission NW 8-4

Semi

Lost to Brendan Labbee of Sullivan by fall in 3:56

3rd

Lost to Austin Bedford of Kirksville by fall in 1:28

113lbs

Colton Sewell (5-3) - 4th place

Rd 1

Beat Donovan Gaines of Kirksville by fall in 0:54

Rd 2

Beat Luke Dixon of Sullivan by fall in 2 :37

Rd 3

Received a bye

Rd 4

Beat Logan Saxbury of St James by fall in 3:22

Rd 5

Lost to Charles Brockmann of Shawnee Mission NW 8-7

Quarter

Beat Austin Angell of Owensville by fall in 2:23

Semi

Lost to Tommy Weeks of Adrian 6-4

3rd

Lost to Isaiah Simmons of Eldon by fall in 4:27

120lbs

Zach Boyles (5-3) - 5th place

Rd 1

Beat Austin Nicely of Clinton 6-0

Rd 2

Beat Aidan Sizemore of Kirksville by fall in 3:53

Rd 3

Lost to Bradley Tourville of Sullivan 6-1

Rd 4

Received a bye

Rd 5

Lost to Jerad Habben of Shawnee Mission NW 7-1

Quarter

Lost to Brayden Dame of Prairie View 5-3

C Semi

Beat Kalen Morris of Nevada by fall in 1:51

5th

Beat Austin Niceley of Clinton by Fall in 1:34

126lbs

Lavery Jones (6-2) - 2nd Place

Rd 1

Beat Corbin Eastwood of Nevada by fall in 0:35

Rd 2

Beat Myles Stone of Adrian by fall in 2:35

Rd 3

Beat Tyson Throckmorton of Prairie View 6-0

Rd 4

Beat Wyatt Lauth of Owensville by fall in 1:24

Rd 5

Lost to Gaige Brunell of Pleasant Hill by fall in 1:24

Quarter

Beat Noah Herzberg of Shawnee Mission NW by fall in 2:41

Semi

Beat Jordan Whalan of Clinton 8-6

1st

Lost to Gaige Brunell of Pleasant Hill 7-2

132lbs

Chase Minnick (8-0) - 1st Place

Rd 1

Beat Tighe Bombach of Owensville by fall in 2:22

Rd 2

Received a bye

Rd 3

Beat Nick Halbrook of St James JV by fall in 1:26

Rd 4

Beat Gavin Hartman of Shawnee Mission NW by fall in 1:15

Rd 5

Beat Blake Howard of Kirksville by fall in 2:21

Quarter

Beat Ethan Heerdink of Clinton by fall in 0:55

Semi

Beat Chance Sullivan of Pleasant Hill  2-0

1st

Beat Mikey Crocker of St James by fall in 4:36

138lbs

Bryce Larson (7-2) - 5th Place

Rd 1

Received a bye

Rd 2

Lost to Gabe Hodge of Pleasant Hill 5-3 in Overtime

Rd 3

Beat Dameon Skaggs of Clinton JV by fall in 1:44

Rd 4

received a bye

Rd 5

Beat Tanner Gotschall of Nevada 12-2

Rd 6

Lost to Allen George of Kirksville 8-2

C Semi

Beat Dustin Jahnsen of Owensville by forfeit

5th

Beat Colbey Fenton of Adrian 8-3

145lbs

Zach Blixt (5-4) - 9th Place

Rd 1

lost to DeVonte Smith of Shawnee Mission NW 12-2

Rd 2

Beat Andrew Thoms of Sullivan by fall in 5:04

Rd 3

Lost to Colton Shrewsbury of Nevada by fall in 1:13

Rd 4

Beat Devon Webster of St James JV by fall in 0:20

Rd 5

Beat Hunter Waller of Eldon by fall in 4:00

Rd 6

Lost to Davin Gumbon of Grandview by fall in 1:15

Rd 7

Lost to Dakota Brake of Prairie View by fall in 3:13

C Semi

Beat Tyler Teague of St James by fall in 1:15

9th

Beat Parker Laudwig of Kirksville by fall in 3:44

153lbs

Deon Reynolds (3-6) - 11th place

Rd 1

Lost to Cooper Bombach of Owensville 16-1 Technical Fall in 5:03

Rd 2

Lost to Isaac Grunig of Clinton by fall in 2:15

Rd 3

Lost to Chandler Boyd of Prairie View JV by fall in 0:47

Rd 4

Lost to Jarren Powrie of Nevada by fall in 2:47

Rd 5

Beat Mark Vandenwoestyne of St James by fall in 2:48

Rd 6

Lost to Tyler Davis of Kirksville by fall in 3:02

Rd 7

Received a bye

C Semi

Lost to Alexander Strickland of Eldon 4-0

11th

Beat Cooper Bombach of Owensville by medical forfeit

160lbs

Joey Thompson (5-4) - 7th place

Rd 1

beat Carlos Barrios of Shawnee Mission NW by fall in 3:37

Rd 2

Lost to Trey Isenhower of Prairie View by fall in 2:00

Rd 3

Beat Colton Moore of Owensville 6-3

Rd 4

Lost to Trenton Dillon of Eldon 16-4

Rd 5

Beat David Deluca of St James by fall in 1:43

Rd 6

Beat Ben Etter of Clinton by fall in 4:15

Rd 7

Lost to Colton Rice of Prairie View JV by fall in 4:08

 C Semi

Lost to Sylvester Brewster of Grandview by fall in 4:08

7th

Beat Evan Sheltey of Sullivan 7-1

170lbs

Dean Adkins (8-1) - 3rd place

Rd 1

Beat Tanner Rector of Owensville by fall in 0:59

Rd 2

Beat Thailer Jones of Kirksville by fall in 1:21

Rd 3

Beat Constantin Ochsner of Adrian by fall in 1:26

Rd 4

Received a bye

Rd 5

Beat Remington Hammers of Boonville by fall in 0:40

Rd 6

Received a bye

Rd 7

Beat Sage Gibson of St James by fall in 0:55

Semi

Lost to Joey Ewalt of Prairie View 6-2

3rd

Beat Remmington Hammers of Owensville by fall in 2:23

182lbs

Trace Staton (3-5) - 6th place

Rd 1

Lost to Vin Kriegshauser of Kirksville by fall in 3:13

Rd 2

Beat Ryan  Edenburn of Pleasant Hill 16-12

Rd 3

Lost to Dalton Ward of Sullivan by fall in 1:47

Rd 4

Received a bye

Rd 5

Lost to Joel Concannon of Boonville by fall in 1:14

Quarter

Lost to Christian Johnson of Grandview JV by fall in 4:21

C Semi

Beat Bobby Harkness of Eldon 7-4

5th

Lost to Vin Kriegshauser of Kirksville  by fall in 1:55

195lbs

Kayde Burton (7-1) - 5th Place

Rd 1

Beat Cole Petty of St James by fall in 2:09

Rd 2

Beat Trevor Olson of Nevada by fall in 1:19

Rd 3

Beat Louis Robinson of Grandview JV by fall in 3:36

Rd 4

Beat Colton Gillespie of Kirksville Technical Fall 19-3 6:00

Rd 5

Beat Jesse Henry of Prairie View by fall in 5:48

Quarter

Lost to Marshaun Swift of Grandview 3-1

C Semi

Beat Trenton Kidwell of Eldon by fall in 4:20

5th

Beat Lucas Gerke of Boonville 5-2

220lbs

Erek Brose (5-3) - 5th Place

Rd 1

Lost to Trenton Smith of Shawnee Mission NW by fall in 3:57

Rd 2

Lost to Jacob Johnson of Nevada by fall in 1:25

Rd 3

Beat Joey Weers of Prairie View by fall in 2:15

Rd 4

Received a Bye

Rd 5

Beat Thomas Eaton of Pleasant Hill 11-3

Quarter

Lost to Drake Ortiz of St James by fall in 1:20

C Semi

Beat Kendall Thomas of Grandview by fall in 0:29

5th

Beat Joey Weers of Prairie View by fall in 1:39

285

Keegan Valdez (7-2) - 3rd Place

Rd 1

Beat Dylan Frederick of Prairie View by fall in 2:46

Rd 2

Beat Mario Quezada of Grandview by fall in 2:58

Rd 3

Beat Nick Bressers of St James by Injury Default in 3:23

Rd 4

Beat Seth Vandeventer of Prairie View JV by fall in 3:15

Rd 5

Received a Bye

Rd 6

Beat Scott Johnson of Eldon 12-7

Rd 7

Lost to Jesse Knisley of Clinton by pin in 5:12

Semi

Lost to Keandre Anderson of Boonville 11-2

3rd

Beat Camren McQUeen of Owensville by fall in 1:41

 

Contact Us
administrator@chshornets.com