1/28/17 Wrestlers 3rd at Odessa Tournament
<complete season scores>
 

1) Mexico 158.0 2) Odessa 155.0
3) Chillicothe 112.0 3) Centralia 112.0
5) Marceline 100.0 6) Holden  96.0
7) Excelsior Springs  87.0 8) Fulton  60-0
9) Higginsville  59.0 10) Principia  46.0
11) Logan Rogersville  39.0 12) Tipton  38.0
13) Holden JV  26.0 14) Odessa JV  17.0
15) Chillicothe JV  11.0 xx  

    

106lbs

 Colton Sewell (27-6) - 2nd

Rd 1

Beat Brayan Juarez (Mexico) Major Decision 13-5

Rd 2

Beat Ethan Day (Excelsior Springs) Major Decision 13-0

Rd 3

Beat Preston Sleeth (Logan Rogersville) Technical Fall 17-1

Bracket

Beat Jackson Caswell (Fulton) 9-3

Medal

Lost to Auston Coons (Odessa 33-7) 7-0

113lbs

Zach Boyles (20-17)  - 7th

Rd 1

Lost to Hunter Williams (Excelsior Springs) by Fall in 0:30

Rd 2

Lost to Andrew Newbrough (Centralia 35-5) by Fall in 5:15

Rd 3

Beat Clint Allen (Mexico) by Fall in 3:26

Bracket

Lost to Carter Wade (Odessa) 12-6

Medal

Beat Clint Allen (Mexico) by Fall in 1:37

120lbs

No Chillicothe Entry

126lbs

No Chillicothe Entry

132lbs

Chase Minnick (35-3) - 3rd

Rd 1

Lost to Tucker Caswell (Fulton 25-2) 6-4

Rd 2

Beat Blayne Wieberg (Mexico) by Fall 1:05

Rd 3

Beat Cullen Bruner (Marceline 28-8) by Fall in 5:49

Bracket

Lost to Grafton Littrell (Centralia 41-4) by Major Decision 12-2

Medal

Beat Luke Malizzi (Odessa) by Fall in 1:17

138lbs

Bryce Larson (28-11) - 1st (Black Division)

Rd 1

Beat Dalton Burnett (Tipton) by Fall 1:59

Rd 2

Beat Trey Potter (Excelsior Springs) by Fall in 1:56

Rd 3

Beat Kaleb Mullikin (Chillicothe JV) by Fall in 0:23

Rd 4

Beat Max Bake (Odessa) 11-10

Rd 5

Beat Carson Sanders (Centralia) Major Decision 13-2

145lbs

Zach Blixt (14-20) - 9th

Rd 1

Beat Barrett Pierce (Principia) by Fall 3:10

Rd 3

Lost to Austin Van Buren (Odessa JV) by Fall 1:13

Rd 4

Lost to Vinny Vitale (Mexico) by Fall 2:20

Rd 5

Lost to Dillon young (Holden) by Fall in 0:23

Medal

Beat Trey Hamilton (Marceline) by Fall in 1:50

152lbs

Joey Thompson (17-19) - 6th

Rd 2

Lost to Armand Kenepaske (Odessa) by Fall in 5:20

Rd 3

Lost to Peyton Seiz (Holden) 9-3

Rd 4

Beat Pablo Vasquez (Mexico) by Fall in 3:23

Rd 5

Beat Trevor Fisher (Holden JV) by Fall in 2:59

Medal

Lost to Ricky Livigne (Higginsville) by Fall 1:09

160lbs

Dean Adkins (35-3) - 2nd

Rd 2

Beat Ethan Uhrlaub (Odessa) Fall 1:39

Rd 3

Beat Caleb Myers (Tipton) Fall 1:11

QF

Beat Jack Sullins (Holden JV) Fall 0:52

Semi

Beat Andrew Martin (Holden 32-4) 3-1

Medal

lost to Kellen Ekern (Mexico 31-1) Major Decision 15-7

170lbs

Isaac Washburn (16-6) - 7th

Rd 1

Lost to Derek Tillotson (Holden) Fall 1:28

Rd 3

Beat Peyton Dunalp (Fulton) Fall 2:00

Rd 4

Lost to Jackson Evans (Centralia 41-3) Fall 0:47

Rd 5

Lost to Rocky Mullin (Excelsior Springs) Fall 4:25

Medal

Beat Aidriaan Carden (Chillicothe JV) Major Decision 8-0

182lbs

Kayde Burton (30-6) - 1st (Red Division)

Rd 1

Beat Braedon Palmer (Odessa) Fall 2:57

Rd 2

Beat Jakob Bradley (Mexico) Fall 3:47

Rd 3

Beat Cameron Vititoe (Fulton) Fall 1:50

Rd 4

Beat Matthew Callen (Chillicothe JV) Fall 2:39

Rd 5

Beat Trevor Bodine (Centralia 36-7) 7-2

195lbs

Erek Brose (14-15) - 4th

Rd 1

Beat Alex Reyes (Principia) Major Decision 11-1

Rd 2

Beat Brandon Spiers (Odessa JV) 10-3

Rd 3

Beat Corey Greim (Excelsior Springs) Major Decision 13-5

Rd 5

Lost to Dylan Wilson (Holden 25-8) 6-0

Medal

Lost to Colby Wilson (Odessa) 5-4

220lbs

Max Anderson (22-8) - 5th

Rd 2

Lost to Sam Hasekamp (Centralia 44-1) Fall 0:46

Rd 3

Lost to Noah Gann (Logan Rogersville) Fall 4:00

Rd 4

Beat Brown Collin (Holden JV) Fall 1:15

Rd 5

Beat Camdin Teagardin (Principia) Fall 2:42

Medal

Beat William Doultt (Holden) Fall 0:25

285lbs

Keegan Valdez (25-13) - 4th

Rd 1

Beat Ty Youngblood (Principia) Fall 4:33

Rd 2

Beat Douglas Zahner (Tipton) Fall 0:47

Rd 3

Lost to Joe Goetz (Higginsville) 10-4

Bracket

Lost to Terrese Aaron (Mexico 35-0) Fall 0:54

Medal

Lost to Isaac Hill (Holden 23-5) 3-1

 

Contact Us
administrator@chshornets.com