2/4/17 Wrestlers at Richmond Tournament
<complete season scores>

Team Scores Not Provided By Tournament Organizers

    

106lbs

Colton Sewell (29-6) - 1st Place

Rd 2

Beat Lizzie Miller of Buffalo by fall in 2:24

Rd 3

Beat JaShawn Walker of Winnetonka by Technical Fall 16-1 in 4:24

Rd 4

Beat Mason Hutchings of Richmond by fall in 1:03

Rd 5

Beat Ethan Day of Excelsior Springs by major decision 9-0

120lbs

Zack Boyles (21-20) - 3rd Place

Rd 1

Beat Paxton Mullikan of Excelsior Springs by fall in 1:41

Rd 2

Lost to Logan Claypole of Richmond by fall in 4:25

Rd 3

Lost to Dylan Patton of Mexico by fall in 3:49

132lbs

Chase Minnick (37-3) - 1st Place

Rd 1

Beat Blayne Wieberg of Mexico by fall in 3:51

Rd 2

Beat Gabriel Coello of Winnetonka by fall in 0:51

Rd 3

Beat Jordan Aquino of Winnetonka by fall in 0:35

Rd 4

Beat Dylan Caldwell of Richmond 6-5

Rd 5

Beat Trenton Houston of Buffalo by major decision 11-0

138lbs

Bryce Larson (30-14) - 3rd Place - Reached 100th Career Win

Rd 1

Beat Solomon Tevis of Holden 8-4

Rd 2

Beat Khyman Tatum of Winnetonka by fall in 1:06

Rd 3

Lost to Dillon Nichols of Mexico by technical fall 18-3 in 5:03

Rd 4

Beat Trey Potter of Excelsior Springs by fall in 0:53

Rd 5

Lost to Marcus Autrey of Buffalo by fall in 3:51

145lbs

Zach Blixt (16-23) - 5th Place

Rd 1

Lost to Dillon Young of Holden by fall in 0:44

Rd 3

Beat Cody Gruber of Buffalo by fall in 4:50

Rd 4

Lost to Braidn Ford of Richmond by fall in 2:58

Rd 5

Lost to Vinny Vitale of Mexico Major Decision 10-2

Medal

Beat Deonta Johnson of KC Hogan Prep by fall in 2:$7

152lbs

Joey Thompson (18-21) - 2nd Place

Rd 1

Beat Peyton Seiz of Holden 4-1

Rd 2

Beat Keaton Rackley of Buffalo by fall in 5:30

Rd 3

Beat Trevor Naylor of Excelsior Springs 11-6

Semi

Beat DeShon Outley of Ruskin by Medical Forfeit

Final

Lost to Charles Pumel of Boonville (31-5) 7-4

160lbs

Dean Adkins (37-4) - 2nd Place

Rd 1

Beat Travis Kelley of Holden by fall in 1:02

Rd 2

Beat Kentn Delana of Richmond (31-14) 7-1

Rd 4

Beat Jake Allen of Winnetonka by fall in 1:06

Rd 5

Beat Andrew Martin of Holden (32-6) 5-1 (was state finalist last year)

Medal

Lost to Kellen Ekern of Mexico (34-1) 3-1 (Class 2 State Champion Last Year)

170lbs

Isaac Washburn (17-10) - 6th Place

Rd 1

Lost to Derek Tilotson of Holden by fall in 2:45

Rd 2

Lost to Brit Wilson of Mexico (38-0) by fall in 0:54

Rd 3

Beat Triston Battagler of Richmond by fall in 1:09

Cons

received a bye

Medal

Lost to Wyatt Grizzle of Boonville by major decision 13-3

182lbs

Matt Callen (12-12) - 5th Place

Rd 1

Lost to Ashton Vogler of Buffalo 6-2

Rd 2

Won with a bye

Rd 3

Lost to Joel Concannon of Boonville by fall in 1:39

Cons

Beat Ja'vohn Lowery of KC Hogan Prep by Medical Forfeit

Medal

Beat Travis Stout of Holden 9-5

195lbs

Erek Brose (16-18) - 5th Place

Rd 1

Lost to McCauley Bowers of Richmond by fall in 3:30

Rd 2

Lost to Cameron Fox of Mexico by fall in 1:02

Rd 3

Beat Eric Frazier of Winnetonka by fall in 2:52

Cons

Beat Corey Greim of Excelsior Springs 9-3

Medal

Lost to Dylan Wilson of Holden by fall in 1:30

220bs

Max Anderson (22-13) - 6th Place

Rd 1

Lost to Ikenna Enechukwu of Ruskin 7-6

Rd 2

Beat Ryan Nedblake of Excelsior Springs by fall in 3:05

Rd 3

Lost to Gabriel Rumbaoa of Boonville (31-3) by fall in 2:30

Cons

Beat Wiliam Doutt of Holden by fall in 5:34

Medal

Lost to Bo Huffman of Richmond by medical forfeit

285lbs

Keegan Valdez (27-18) - 6th Place

Rd 1

Lost to Isaac Hill of Holden by fall in 3:35

Rd 2

Lost to Shane Sisco of Buffalo (36-6) by fall in 4:38

Rd 3

Lost to Diaz Elliott of Richmond (34-8) by fall in 2:24

Rd 4

Lost to Terrese Aaron of Mexico (38-0) by injury default

Rd 5

Lost to Melvin Robert of Winnetonka by medical forfeit

 

Contact Us
administrator@chshornets.com