1/6/18 Wrestlers 3rd at Marshall Tournament
<complete season scores>
 

1) Gallatin 150.5 2) Father Tolton 134.0
3) Chillicothe 133.5 4) Brookfield 132.5
5) Lebanon 113.0 6) Southern Boone 113.0
7) Marshall  85.5 7) Versailles  85.5
9) Hallsville  84.0 10) Boonville  69.0
11) Hickman  65.0 12) North Callaway  57.5
13) Osage  45.0 14) Carrollton  33.5
15) Rock Bridge  15.5 16) Tina-Avalon   4.0
17) Pembroke Hill    0.0 -- -


Comments from Coach Chad Smith
    
     I think our wrestlers did a good job for the first time back on the mat since Christmas break.
     We finished 3rd at Marshall behind class 1 #3 ranked Gallatin and #4 Father Tolton by a half a point. We had several outstanding performances Kayde Burton won the 182 pound weight class. His finals match was vs Micheal Trotter who is a ranked wrestler and a State medalist from last year from Versailles MO. Kayde was down by 1 and cut him lose with 35 seconds in the 3rd period to make the deficit 2 Kayde took him down to send it to Overtime Kayde shot in for a takedown and got it to end the match. Kayde wrestled well the entire tournament he has worked hard to get back into shape after his injury that he sustained during our second Maryville game and it is paying off.
     Issac Washburn wrestled really well made the finals and lost by fall to Jerimiah Kent from Columbia Hickman he is the # 4 ranked wrestlers in Class 4.
    We had 3 wrestlers place 3rd In Very tough weight classes.
Colton Sewell at 126 placed 3rd
Connor Keithley 113 placed 3rd
Erek Brose 195 placed 3rd
Keegan Valdez placed 4th
     Overall we wrestled well but we definitely have some things we can improve on and keep building for the most important part of our Conference, Districts and State Tournament.

 

106lbs

 Sheldon Rader (12-13) - 5th

Rd 1

Lost to Austin Johnson (Lebanon) 5-11

Rd 2

Received a Bye

Rd 3

Lost to Kade Scheer (Southern Boon) 2-8

Medal

Beat Caden Hughes (Carrollton) by pin in 4:41

113lbs

Connor Keithley (20-5) - 3rd

Rd 1

Received a Bye

Rd 2

Beat Paul Wilson (Father Tolton) 8-0

Rd 4

Beat Jason Robb (Lebanon) by pin in 1:39

Rd 5

Lost to James Jury (Brookfield) by pin in 2:46

Medal

Beat Alec Appleberry (Carrollton) 12-0

120lbs

Zackary Boyles (11-13) - 6th

Rd 1

Lost to Ayden Wayne (Gallatin) 1-5

Rd 2

Lost to Payton Lafoy (Versailles) by pin in 4:25

Rd 3

Beat Jaden Riley (Marshall) by pin in 3:54

Rd 4

Beat Kody Dowell (Osage) 7-1

Medal

Lost to Cale Schmitz (Lebanon) by pin in 5:36

126lbs

Colton Sewell (19-7) - 3rd

Rd 1

Beat Wyatt Cooley (Father Tolton) by pin in 5:30

Rd 2

Beat Joe Johnson (Tina-Avalon) by pin in 3:52

Rd 4

Beat Jacob Maize (Gallatin) 21-4 Technical fall

Rd 5

Lost to Donavan Parn (Brookfield) 0-10

Medal

Beat Lucas Pemberton (Hallsville) by pin in 1:57

132lbs

Lavery Jones (18-9) - 6th

Rd 1

Beat Karthi Murari (Pembroke Hill) by pin in 1:07

Rd 2

Beat Hayden Dearborn (Lebanon) by pin in 3:33

Rd 3

Lost to Andrew Huddleston (Hallsville) 1-5

Conso

Beat Clayborn Galloway (Father Tolton) by pin in 0:55

Medal

Lost to Cameron Morrison (Marshall) 2-9

138lbs

Daniel Hoel (4-5) - 10th

Rd 1

Lost to max Neuhaus (Hickman) by pin in 1:45

Rd 2

Lost to Kooper Wilson (Versailles) by pin in 1:37

Rd 3

Received a Bye

Medal

Beat Audrey Hebert (Father Tolton) by pin in 1:27

145lbs

Dawson Wheeler (14-11) - 10th

Rd 1

Lost to Colt Adkins (Lebanon) by pin in 2:57

Rd 3

Lost to Jack creasy (Osage) 3-8

Rd 4

Beat Allister McDonald (Pembroke Hill) by pin in 0:29

Rd 5

Lost to Matthew Huston (Marshall) 2-12

Rd 6

Received a bye

152lbs

Kaleb Mullikin (10-13) - 12th

Rd 1

Lost to Gaven Gray-Walker (Gallatin) by pin in 1:23

Rd 2

Lost to Tyson Thomas (Carrollton) by pin in 0:18

Rd 3

Received a bye

Cons

Lost to Conner Thom (Lebanon) 1-2

160lbs

Deon Reynolds (11-18) - 8th

Rd 1

Beat Ethan Ti'a Hickman) by pin in 4:39

Rd 2

Lost to Tom Crouse (Gallatin) by pin in 4:30

QF

Lost to Brandon Delana (Brookfield) by pin in 2:29

Cons

Lost to Ethan Stickels (Marshall) by pin in 1:12

Medal

Lost to Jonah Frank (Carrollton) 0-8

170lbs

Isaac Washburn (19-6) - 2nd

Rd 1

Beat Sebastian Colbert (Marshall) by pin in 1:55

Rd 2

Beat Dawson Paul (Southern Boone) by pin in 1:27

Rd 4

Beat Noah Frank (Carrollton) 6-2

Rd 5

Beat Owen Schweizer (Gallatin) by injury default

Medal

Lost to Jeremiah Kent (Hickman) by pin in 0:31

182lbs

Kayde Burton (21-3) - 1st

Rd 1

Beat Dakota Rapp (Boonville) by pin in 1:38

Rd 2

Beat Kayden Lewis (Hickman) 13-0

Rd 3

Received a Bye

Semi

Beat Ian Hayden (Hallsville) by pin in 1:44

Medal

Beat Michael Trotter (Versailles) in Overtime 8-6

195lbs

Erek Brose (17-7) - 3rd

Rd 1

Lost to Jacob Wooden (Rock Bridge) 5-10

Rd 2

Beat Bryce Angst (Lebanon) by pin in 0:31

Rd 3

Beat Matt Russell (Osage) by pin in 2:14

Medal

Beat Christian McCormick (Hickman) 11-2

220lbs

Matthew Callen (13-11) - 6th

Rd 2

Lost to Gabe Rumbaoa (Boonville) by pin in 1:19

Rd 3

Lost to Dominic Lawrence (Southern Boone) 1-9

Rd 4

Beat Michael Root (Marshall) by pin in 1:17

Rd 5

Beat Marcus Joseph (Hickman) 12-7

Medal

Lost to Greyson Mesik (Boonville) by pin in 4:53

285lbs

Keegan Valdez (7-2) - 4th

Rd 1

Lost to Monroe Mills (Father Tolton) 0-5

Rd 2

Beat Jonathan Sprigg (Marshall) by pin in 4:57

Rd 4

Beat Taylor Kaffenberger (Lebanon) by pin in 1:49

Rd 5

Beat Dillon Van Nevel (Osage) by pin in 1:40

Medal

 Lost to Dalton Williams (Boonville) by pin in 3:49

 

Contact Us
administrator@chshornets.com