Chillicothe  Wrestling
1/20/2024 MEC Tournament
Girls 3rd, Boys 5th
<Season Results>

Boys Team Standings

1) St Pius X - 253.5
2) Savannah - 182.0
3) Cameron - 168.0
4) Benton - 121.5
5) Chillicothe - 110.0
6) Maryville - 86.0
7) Lafayette - 70.5
8) Savannah JV - 14.0
9) St Pius X JV - 11.0
10) Benton JV -  9.0
11) Chillicothe JV - 3.0
12) Maryville JV - 1.0
13) Cameron JV - 0.0
 
     106 - Jace Hail - 7th
  lost to Jack Erickson of Cameron by pin in 0:36
  lost to Jordan Bell of St Pius X by pin in 1:00
  lost to Christian Mora Perez of Benton by pin in 1:12
  lost to Blake Wallace of Maryville by pin in 1:03
  beat John Snyders of Maryville by pin in 0:23

     113 - James Hail - 3rd

  lost to Dylan Hall of St Pius by pin in 0:56
  beat Ronald White of Maryville by pin in 1:18
  beat Landon Smith of Savannah by pin in 0:37
  lost to Will Erickson of Cameron by pin in 3:18
  beat Kemper Gehring of Benton by pin in 0:54

      113 - Coy Jones - 6th

  beat Ronald White of Maryville 9 - 3
  lost to Kemper Gehring of Benton by pin in 1:22
  lost to Dylan Hall of St Pius X 8 - 0
  received a bye
  lost to Landon Smith of Savannah 8 - 0

     120 - Carter Shipers - 2nd

  beat Brian Bailey of Cameron by pin in 1:04
  beat Landon Adamson of Maryville in 0:43
  lost to Andrew Garcia of St Pius X 8 to 4

     126 - Braden Stimpson - 7th

  lost to Caleb Waldroff of Savannah by pin in 4:11
  lost to Creighton Cook by pin in 0:54
  lost to Logan Barton of Cameron by pin in 1:12
  lost to Jake McNeil of St Pius X by pin in 1:21
  received a bye
    138 -  Isaiah Myers - 5th
  lost to Deagen Pasley of Savannah by pin in 2:36
  beat Braidin Simmon of Lafayette due to injury default
  lost to William Brewer of Cameron by pin in 0:28
  lost to Austin Westfall of St Pius X by pin in 2:09
  lost to Bryce Bennett of Maryville by pin in 0:55
     157 - Lane Nickell - 7th
  lost to Cadin Stout by pin in 1:00
  lost to Noah Gonzalez of St Pius X by pin in 1:16
  lost to Nic Scheif of Savannah by in in 2:36
  lost to Ashton Whitteck of Cameron by pin in 1:16
  beat Owen Corcoran of St Pius X by medical forfeit
     165 - Brody Hollifield - 8th
  lost to Robert Ragland of Savannah 13 - 2
  lost to Kaden Lee of Benton by Technical Fall 17 - 1 (3:47)
  lost to Tyler Estes of Cameron 8 - 2
  lost to Austin Johnson of Lafayette by pin in 2:30
  lost to Joshua Quintero of St Pius X 7 to 4

     175 - Cayden Larson - 1st

  beat Aiden Orellanes of Benton by pin in 0:24
  beat Xander Brown of Maryville by pin in 0:23
  beat Ty Ward of St Pius X by pin in 2:04
  beat Aiden Hllberg of Cameron 10 - 1
  beat Braylon Ellis of Savannah  2 - 0
     190 - Brody Carins - 3rd
  lost to Jackson Rotterman of St Pius X by pin in 2:57
  beat Diego Barron of Benton 16 - 9
  beat Lucas Duff of Maryville by pin in 0:27
  lost to Jackson Perkins of Lafayette 7 - 3
  beat Chase Bell of Cameron by pin in 1:28
     215 - Martin Moore - 4th
  lost to Cooper Burnsides of Savannah by pin in3:08
  beat Colton Davis of Benton 9 - 3
  beat Chase Queery of Cameron 7 - 2
  lost to Rylan Kuhn of St Pius X by pin in 1:41
  lost to Jason Blue of Benton by pin in 4:32

     285 - Bo Smith - 1st

  beat David Peters of Benton by pin in 1:36
  received a bye
  beat Trystan Chadwick of Savannah by pin in 1:13
  beat Marcas Eaton of Cameron by pin in 1:30
   

Girls Team Standings
1) Cameron -157
2) Benton - 93
3) Chillicothe - 64
4) Lafayette -  38
5) Savannah - 18
6) Maryville - 14
7) Cameron JV - 0
 
     120 - Summer Gaston - 2nd
  lost to Jenna Gray of Cameron by pin in 0:53
     125 - Yoo Jung Lee - 1st
  beat Belleza Mendoza of Lafayette by pin in 4:52
     135 - Marilyn Mercer - 2nd
  lost to Jayden Vice of  Benton by pin in 2:24
  beat Delaney Jobe of Cameron 4 - 2
     140 -Tori Stoner - 1st
  beat Makayla Peters of Benton by pin in 0:22
    235 - Keonnia Morgan - 2nd
  beat Kamri Kidd of Benton in 4:41
  lost to Amanda Jefferson of Cameron by pin in 0:32
   

Contact Us
administrator@chshornets.com