Chillicothe  Wrestling
2/4/2024 Lathrop Invitational
Boys 6th

106 No entry
   
113 No Entry
   
113 No Entry
   
120 Carter Shipers (34-7) - 3rd Place
  beat Cuin Vincent of West Platte (23-17) by pin in 1:31
  received a bye
  lost to Garrett Bean of Lathrop (28-2) by pin in 4:51
  beat Declan Cockrum of Richmond (28-7) 11-1
  beat Paxton Martin of Hallsville (33-11) 8 - 0
126 Luke Nickell (10-19)
  received a bye
  lost to Brendon Hoover (23-7) of South Harrison by pin in 0:55
  received a bye
  lost to Brayden Pulliam of Lawson (13-17) 9 to 8
132 Kyler Eichler (8-25)
  received a bye
  lost to Madix Hutchings of Richmond (29-5) by pin in 0:51
  lost to Brody Busick of Lathrop (13-11) by pin in 3:20
138 Isaiah Myers (14-28)
  lost to Gage DeShon (21-9) of Lathrop by pin in 1:50
  lost to Dalton McNeal (12-9) of Lawson by pin in 1:01
150 Henry Hurtgen (6 -24)
  lost to Kyler Simon of Lathrop (15-12) by pin in 0:31
  received a bye
  lost to Henry Lasley of Trenton (5-21) by pin in 1:47
157 Lane Nickell (12-26) - 5th Place
  received a bye
  lost to Beau McAdams of Lathrop (29-10) by pin in 3:48
  received a bye
  received a bye
  lost to Spencer Steih of Trenton (25-15) by pin in 4:18
  beat Jacob Larimer of West Platte (5-27) 14 to 6
165 Brody Holifield (9-24) - 6th Place
  received a bye
  lost to Payton Vosika of Lathrop (21-22) by pin in 2:49
  received a bye
  received a bye
  lost to Jesse James of Lathrop (8-19) by medical forfeit
  lost to Henry Bargmann of West Platte (9-24) by medical forfeit
175 Cayden Larson (39-2) - 1st Place
  beat Ronin Anderson of Higginsville (1-11) by pin in 0:35
  beat James Schulte of West Platte (8-19) by pin in 0:28
  beat Paxton Horst of Carrollton (26-17) by pin in 0:34
  beat Logan Wilson of Trenton (31-9) by pin in 3:06
190 Brody Carins (26-8)  - 2nd Place
  received a bye
  beat Max Baldwin of Lawson (6-15) by pin in (0:18)
  beat Remington Wolfe of Lathrop (14-9) by pin in 0:26
  lost to Mayson Edwards of South Harrison (30-9) by pin in 3:22
215 Keyton Warren (17-7)  - 5th Place
  received a bye
  beat Matthew Haynes of West Platte (15-23) by pin in1:44
  lost to Crae Coffey of South Harrison (34-7) by pin in 2:57
  lost to Ethan Stewart of Carrollton (24-18) by pin in 2:30
  beat Lane Crowley of Excelsior Springs (25-12) by Medical Forfeit
285 Bo Smith (41-3)  - 1st Place
  received a bye
  beat Noah Talato of Truman (8-13) by pin in 0:40
  beat Gavin Cagle of Trenton (19-12) 2 - 0
  bean Jarrett Elvins of South Harrison (34-8) 3 - 1
  Team Results
  1) Lathrop - 216.0
  2) Excelsior Springs - 189.0
  3) Trenton - 157.5
  4) South Harrison - 145.5
  5) Richmond - 141.0
  6) Chillicothe - 122.0
  7) Lawson - 118.0
  8) Higginsville - 108.0
  9) Hallsville - 106.5
  10) Carrollton - 71.0
  11) Butler - 59.5
  12) West Platte - 58.0
  13) Truman - 40.0
  14) Lathrop-2 35.0
  15 Guadalupe Charter & West Platte  2 - 0

Contact Us
administrator@chshornets.com